Piątek, godz. 11.30, sesja X, sale A+B+C
Na tropie transformacji
Krótki opis idei wystąpienia:
Transformacja stała się dziś zjawiskiem biznesowego mainstreamu. Ponadto przełomowe innowacje w poszczególnych branżach nie są tak nieprzewidywalne jak wydawało się kilka lat temu. Aby skutecznie się w nich poruszać potrzebny jest jednak zupełnie nowy zestaw kompetencji: biznesowych, marketingowych i badawczych. Transformacja jest dziś częścią agendy w przeważającej części firm (według Business Transformation Predictor Study). Organizacje coraz więcej zasobów lokują w wychwycenie, zrozumienie i strategiczne wykorzystanie potencjalnych punktów przełomu, które zmieniają całe gałęzie gospodarki. Ponieważ najczęściej te zmiany są związane z rozwojem technologii, który przyśpiesza szybciej niż adopcja po stornie konsumentów i firm, pojawia się coraz bardziej realna możliwość przewidywania biznesowych przełomów. Marketing rozumiany jako całościowe zarządzanie doświadczeniami konsumentów odgrywa w tym procesie bardzo ważną rolę, ponieważ to klienci stanowią centrum kluczowych innowacji niemal w każdym sektorze. Jednak aby móc wykonywać tą nową i ważną rolę potrzebny jest nowy zestaw kompetencji. Stwierdzenie to dotyczy również, a może nawet w dominującym stopniu badaczy, którzy powinni w ramach swojej dyscypliny budować nowy zestaw narzędzi badawczych i doradczych. Chciałbym na bazie globalnego projektu badawczego Business Transformation Predictor prześledzić jakie obszary innowacji mają największy potencjał, aby tworzyć punkty przełomu w poszczególnych branżach i przeanalizować co to oznacza dla kompetencji marketingowych w tych obszarach z naciskiem na rolę badaczy.Plan wystąpienia w punktach:
- Zarysowanie kontekstu dla zagadnienia przełomowej innowacji na przykładach.
- Co firmy mówią o transformacji i jakie działania podejmują?
- Na ile ich działania odpowiadają na faktyczne oczekiwania konsumentów?
- Jakie trendy mają największy potencjał aby transformować poszczególne sektory? (badanie metodą predicion markets na porównawczych grupach konsumentów i managerów)
- Co to oznacza dla poszczególnych branż w kontekście rozwoju kompetencji marketingowych?
- Jakie wnioski płyną z tego dla branży badawczej?
Opis korzyści (możliwości wykorzystania wiedzy), jakie osiągną uczestnicy Kongresu po wysłuchaniu wystąpienia:
Słuchacze dowiedzą się w których branżach technologia stwarza największe prawdopodobieństwo wystąpienie przełomów w modelach biznesowych. W prezentacji odnajdą również kwantyfikację szacunków z jakimi poszczególne trendy będą zmieniać konkretne sektory. Uzyskają również rekomendację co do zmian jakie można wprowadzić w firmach, aby lepiej zareagować na przełomy biznesowe. Badaczom prezentacja dostarczy inspiracji na temat ich roli w świecie dynamicznej innowacji biznesowej. Dodatkowo prezentacja dotknie praktyczniej strony realizacji badań metodą prediction markets.Opis projektu badawczego:
Badanie „Business Transformation Predictor Study” zostało zrealizowane przez Publicis Media na 7 rynkach (Wielka Brytania, Stany zjednoczone, Niemcy, Francja, Indie, Chiny, Australia) na próbie 1800 konsumentów i 760 managerów wyższego szczebla. Zastosowano metodę prediction markets, aby oszacować potencjalny wpływ 6 kluczowych trendów (AI/DATA, demokratyzacja innowacji, dostęp na żądanie, nowe metody płatności i waluty, ekonomia współdzielenia, zintegrowane zakupy) na 12 sektorów gospodarki. Managerowie oraz konsumenci w procesie badania polegającego na imitacji gry giełdowej mieli okazję „inwestować” poprzez obstawianie wpływu konkretnego trendu na konkretne sektory. Do tegorocznego Kongresu Badaczy dostępna będzie również polska fala badania „BT Predictor Study”.Sobieszek
Business Transformation Practice Lead
Publicis Media
Konsultant i strateg z 12-letnim doświadczeniem związany z branżą marketingu i nowych mediów. Członek zarządu IAB Polska w latach 2010-2013. Od 2014 roku dyrektor strategiczny w Zenith. Obecnie odpowiada za obszar transformacji biznesowej i doradztwa strategicznego w ramach grupy Publicis Media (Starcom, Zenith, Mediavest, Blue449, LiquidTheread, Performics). Autor projektów badawczych, publikacji naukowych i branżowych. Prelegent licznych szkoleń i seminariów, m in. Kongresu Badaczy, Forum IAB, Internet Beta. Wykładowca tematyki związanej z mediami cyfrowymi i marketingiem relacyjnym na kursach Management, Akademia Strategicznego Przywództwa oraz Akademia Innowacji organizowanych przez ICAN Institute (Harvard Business Publishing).
Obszary badawcze:
konsulting badawczy, produkt (innowacje, optymalizacja, ceny), prognozowanie i modelowanie, conjoint, retail (sprzedaż, dystrybucja), retail (sprzedaż, dystrybucja), zarządzanie relacjami z klientami (jakość obsługi, satysfakcja).Charakter badania:
ilościoweMetody badawcze:
CAWI, ilościowe - ogólnie, inneBranże badawcze:
handel hurtowy i detaliczny, kosmetyki / higiena – produkcja FMCG, media elektroniczne (tv, radio, telewizja kablowa), napoje – produkcja FMCG, pozostałe media (prasa, outdoor itp.), pozostałe rodzaje usług, pozostałe sektory przemysłu (chemiczny, tekstylia, etc.), przemysł samochodowy, telekomunikacja (sieciowa i mobilna), usługi finansowe (np. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, ofe), żywność – produkcja FMCG