Czwartek, godz. 13.30, sesja II, sale A+B+C
,,Starzejesz się stary i ja się starzeję” – czyli o tym jak Polacy widzą kwestie starzenia się i starości
Krótki opis idei wystąpienia:
Jutro należeć będzie do ludzi „dojrzałych”. Jeszcze 20 lat temu taka teza uchodziłaby za bzdurę. Dzisiaj okazuje się prawdą o europejskim i zarazem polskim społeczeństwie. Dzisiejsi 30 – 40 latkowie, gdy osiągną wiek emerytalny, stanowić będą dominująca grupę w naszym społeczeństwie. w tym kontekście jeszcze istotniejsze stają się odpowiedzi na takie pytania jak, „czym jest starość?”, ‘kiedy stajemy się starzy?”, „co oznacza „starzenie się’ dla dzisiejszych seniorów, a co dla dzisiejszych 30 - 40 latków, czyli emerytów A.D. 2050? i wreszcie to co kluczowe z praktycznego punktu widzenia, czyli „jak mówić o starości i komunikować się z dzisiejszymi i „jutrzejszymi” emerytami? Odpowiedzi na te pytania pomogą nam zrozumieć prawdziwe „społeczeństwo jutra” i przygotować się na świat w którym dominować będą osoby 50+. A spróbujemy na nie odpowiedzieć dzięki unikalnym badaniom autorstwa McCann Truth Central, prowadzonych w Polsce i 27 innych krajach. w tarkcie tych badań, badacze dotarli do ponad 30 00 respondentów, efektem tych prac jest raport „Truth About Aging”, którego celem jest bliższe poznanie percepcji „starości” i samego procesu ,,starzenia się”.
Plan wystąpienia w punktach:
- Kiedy stajemy się „starzy”? Czy o „starości” stanowi metryka? a może to raczej styl życia, pewien sposób myślenia, rozumienia świata.
- Polska vs. świat – czyli jak my Polacy rozumiemy „starość” i „starzenie się”, co nas wyróżnia na tle innych społeczeństw? Jaki jest nasz specyficzny „kod starości”?
- ,,Starość” i „starzenie się” na przestrzeni pokoleń – czyli jak różni się percepcja starości pomiędzy pokoleniami.
- Emeryci A.D. 2050 – co o starości i o sobie w wieku dojrzałym myślą dzisiejsi 30 i 40 latkowie? Jacy będą „emeryci jutra”?
- Jak komunikować się do osób starszych? Jak w niestereotypowy, efektywny sposób mówić o „starzeniu się”? Czyli kilka rekomendacji dla marketerów i nie tylko.
Opis korzyści (możliwości wykorzystania wiedzy), jakie osiągną uczestnicy Kongresu po wysłuchaniu wystąpienia:
W pierwszej kolejności podzielimy się wiedzą na temat „starości” i „starzenia’ się, pokazując zarówno Polaków na tle globalnym jak i różnice pomiędzy pokoleniami. Pamiętając o tym jak zmienia się nasze społeczeństwo, praktyczna wartość wiedzy o starzeniu się i charakterystyce najstarszej generacji trudna jest do przecenienia. Po drugie przedstawimy kilka praktycznych uwag, jak komunikować się z osobami starszymi, jak mówić o procesie starzenia w sposób realistyczny i niestereotypowy. To rekomendacje szczególnie ważne w takich kategoriach jak „ubezpieczenia”, „media”, czy wreszcie „zdrowie i uroda”. Po trzecie, dzięki naszym badaniom będziemy mogli postawić kilka hipotez na temat „emerytów jutra”, generacji która zdominuje nasze społeczeństwo w przyszłości.Opis projektu badawczego:
Wystąpienie będzie bazować na raporcie „Truth About Aging”, przygotowanym przez McCann Truth Central. Raport ten jest efektem badania przeprowadzonego metodą ilościową z pogłębieniem jakościowym w 28 krajach i obejmującego ponad 30 000 osób. Badanie to jest prowadzone także w Polsce. w fazie jakościowej będziemy rozmawiać z respondentami w różnych grupach wiekowych (30 – 39 / 40 – 49 / 50 – 59 / 60 – 69 / 70 +). w fazie ilościowej badania obejmą ok. 600 respondentów w naszym" kraju. Raport opowiada o rozumieniu pojęcia „starości” i wyobrażeniach na temat starzenia się w różnych pokoleniach. Analizuje „punkty zwrotne” w tym procesie, odpowiadając m.in. na taki pytania jak: „kiedy kończy się młodość a zaczyna starość?”, czy „jakie są normy kulturowa związane ze „starością”. Formuła badania pozwoli nam przedstawić wyniki lokalne w szerszym, globalnym kontekście. Ponadto na potrzeby polskiego raportu, powstaje lokalna analiza treści w social media (social listening).Samek
Strategy & Social Media Director
McCann Worldgroup
Absolwent filozofii i socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kilkanaście lat pracy w marketingu, obecnie jako Strategy & SoMe Director kieruje działem strategii i social mediów w agencji McCann&MRM (grupa McCann Worldgroup). Wcześniej pracował m.in. w HAVAS Worldgroup Warsaw (EURO RSCG) i w Agencji Reklamowej S4.
Poza pracą jako strateg marketingowy jest trenerem i wykładowcą w Szkole Strategii Marki SAR.
Górecka
Strategic Planner
McCann Wordgroup
Strategic Planner z trzyletnim doświadczeniem w branży reklamowej. Absolwentka psychologii, nieustająca w poszukiwaniu insightów konsumenckich we wszystkich sytuacjach życiowych.
W McCann Worldgroup na co dzień pracuje m.in. dla takich marek jak Coca-Cola, L’Oréal Paris, Aldi, Permen. Po pracy jeździ na rowerze w poszukiwaniu przygód, rozmawia z nieznajomymi i pisze o tym wiersze.
Obszary badawcze:
inny, insighty konsumenckie, prognozowanie i modelowanie, conjoint, social media, U&A (potrzeby, motywacje, segmentacje, lifestyle)Charakter badania:
ilościowe, jakościoweMetody badawcze:
CATI, CAWI, diady/triady, etnografia online, FGIBranże badawcze:
agencje reklamowe, domy mediowe, agencje pr, firmy internetowe, portale, e-commerce, handel hurtowy i detaliczny, hotelarstwo, gastronomia, turystyka, inne typy podmiotów, pozostałe rodzaje usług, przemysł informatyczny