#analizy, #shopper, #fizyka, #mechanika kwantowa, #przyszłość, #sztuczna inteligencja, #uczenie maszynowe, badania sklepowe

RESPONDENT SHROEDINGERA, KONSUMENT HEISENBERGA. Jak poruszać się w świecie niepewności, niezdefiniowanych opinii i słabej pamięci.

SESJA  INSPIRACJE METODOLOGICZNE,
piątek 25.X, godz. 12.10, sala Bałtyk

Najważniejsza myśl prezentacji

W jaki sposób cała branża badawcza będzie musiała się dostosować do wyzwań jakie niesie za sobą użytkowanie nowych technologii. Gdzie będą lądować budżety badawcze największych firm.

Opis

Dlaczego robimy badania? Aby poznać przeszłość, przewidzieć przyszłość lub zrozumieć opinię. Jednakże przeszłość nie istnieje i nie mamy jej dobrego zapisu (ludzki umysł to fatalny nośnik), przyłość jest nieprzewudywalna (zasada nieoznaczoności Heisenberga) a opinia pojawia się jak o nią zapytamy powodując kollaps funkcji opinii (jak u Shroedingera). Co zatem jest prawdziwe? Zachowania, do których jesteśmy zaprogramowani przez naturę lub zostały nam wdrukowane w procesie socjalizacji.

Dlaczego zatem robimy badania (ankietowe)? Dlatego, że kilkadziesiąt lat temu nic innego nie umieliśmy. Jak zatem ma to się do współczesnej techniki i możliwości programowania sztucznej inteligencji? Czy może nadszedł już kres klasycznych badań ilościowych, a badania jakościowe są 'nice to have' do opowiadania historyjek? Jak będą musiały wyglądać kompetencje badacza (i marketingowca) w nowych czasach? Do jakich zmian branża będzie musiała się zaadoptować? Gdzie wciąż są wąskie gardła i bariery?

Moja opowieść będzie historią z perspektywy szefa działu Insights jednej z większych firm FMCG, który ma wpływ na alokacje budżetu.

W jaki sposób prezentacja odnosi się do kwestii skutecznego i odpowiedzialnego wspierania decyzji wiedzą o rynku i człowieku?

  • Segmentacja oparta na paragonach
  • Działania w przestrzeni sklepowej oparte na danych pochodzących z automatycznych systemów zbierania danych.
  • Przykład jak można zastąpić badania danymi

Źródła, materiały, dane:

Mechanika kwantowa - zasada nieoznaczoności Heisenberga, funkcja falowa (i kot) Shroedingera. Rozważanie na temat tego jak fundamentalne zasady rzeczywistości przekładają się na badania. Podstawy neurobiologii - jak działa ludzka pamięć i czy respondent faktycznie pamięta. Analityczne przykłady z projektów realizwanych w firmie, w której pracuję

Bartosz
BRUSIŁO

Head of Shopper Insights
Analytics and Category Management
PepsiCo

W branży badawczo-analitycznej od kilkunastu lat. Obecnie pełni fukcję lidera zespołu insightów, analityki i zarządzania kategorią w PepsiCo.