WSZYSTKO CO CHCESZ WIEDZIEĆ O BUDOWANIU CONSUMER EXPERIENCE, ale nie ma kogo zapytać.
CZWARTEK 24.X, godz. 13.00, sala Bałtyk
Najważniejsza myśl prezentacji
89% firm deklaruje, że tworzenie świetnych doświadczeń z marką stanowi o ich rynkowej przewadze. Jednak zdaniem użytkowników tylko do 1% doświadczeń z markami pasuje określenie "świetny". Oznacza to, że mimo szczerych chęci i narastającej potrzeby innowacji, na rynku wciąż brakuje ekspertyzy, która sprawi, że firmy będą w stanie sprostać rosnącym wymaganiom odbiorców.
Opis
Epoka optymistycznego konsumeryzmu lat 90 dawno za nami, a polski odbiorca pod względem wymagań coraz bardziej zaczyna upodabniać się do tego na zachodzie. Już dziś wiemy, że realne doświadczenia z markami muszą nadążać za hipnotyzującymi obietnicami z reklam, a w najbliższej przyszłości apetyt na innowacyjne doświadczenia produktów i usług będzie tylko rósł. Na fali rosnącego potencjału consumer experience wypłynąć próbują zarówno agencje, jak i klienci… Ale czy napewno posiadają odpowiednią wiedzę i pragmatyczne podejście do projektowania innowacyjnych doświadczeń ze swoją marką?
Celem wystąpienia jest podzielenie się wiedzą i doświadczeniem z rocznej pracy w agencji customer experience na najbardziej zaawansowanym pod tym względem rynku w USA. Przedstawię na nim m.in.:
- metodę priorytetyzacji insightów konsumenckich: progres - aktywności - zadania, by stały się klarowną i inspirującą bazą do budowania strategii
- sposób formułowania pytania wiodącego projektu, dzięki któremu uwaga interdyscyplinarnego zespołu zostanie skupiona na dążeniu we wspólnym kierunku
- alternatywny wobec linearnych consumer journeys model mapowania kontekstu użytkownika, pozwalający na szersze ujęcie jego potrzeb i oczekiwań
- wskazówki dotyczące układania procesu, który maksymalizuje szansę na zaprojektowanie wartościowego doświadczenia użytkownika z marką
Zwieńczenie prezentacji stanowić będzie kilka case studies,[ jak zastosowane metody projektowania doświadczeń z markami budowały rynkową przewagę i odpowiadały na potrzeby biznesowe klientów agencji.
W jaki sposób prezentacja odnosi się do kwestii skutecznego i odpowiedzialnego wspierania decyzji wiedzą o rynku i człowieku?
- Jak w dobie kryzysu amerykańskiej branży samochodowej Ford dokonał transformacji z firmy wyłącznie sprzedającej samochody, do "mobility company" budując przewagę konkurencyjną na lata?
- Wybór nowej lodówki zajmuje przeciętnemu Amerykaninowi 10 tygodni, z kolei jej użytkowanie szacuje się na minimum 8 lat - jak wiedza ta przyczyniła się do rozwoju szwedzkiego Electroluxa na obcym mu rynku amerykańskim?
- Jak marka napoju izotonicznego dla atletów zdołała rozbudować swoje portfolio o batonik i uczynić jedzenie go stałą pozycją na liście "to do" każdego dnia, wśród skoncentrowanych na sporcie reprezentantów Gen Z?
Źródła, materiały, dane:
Prezentacja opierać będzie się na:- Financial Confidence Survey 2009, IRIS Network
- rocznym doświadczeniu pracy w jednej z wiodących agencji consumer experience w USA
- wywiadach z kierownikami działów: strategii, doradztwa, experience design i badań
- literaturze i artykułach w prasie fachowej
Łukasz
TARNOWSKI
Senior Strategic Planner
VMLY&R
W marketingu interesuje go transformacja analizy kulturowej w komunikację i doświadczenia, które stanowią wartość dla ludzi, a w pracy w reklamie to, że wszystko, zawsze może być w niej lepsze.