logo

Badacze czy algorytmy? Sztuczna inteligencja w badaniach.


rychlicki bartoszBartosz Rychlicki, CEO, Quantum Lab

Z wykształcenia programista, na co dzień przedsiębiorca z ośmioletnim doświadczeniem, zafascynowany możliwościami wykorzystania nowych technologii w obszarze psychologii. Chciałby aby w bliskiej przyszłości technologia zwiększała wydajność i możliwości jakie drzemią w ludzkim umyśle. Nominowany przez magazyn BRIEF w rankingu 50 najbardziej kreatywnych osób w biznesie. Udzielał wywiadów min. w Forbes: Pierwszy Milion (#1 2014), Startup Magazine (listopad 2013), e-profit oraz nadchodzącym TrendBooku Natalii Hatalskiej. W 2006 założył agencję interaktywną BR-DESIGN Sp. z o.o, która do dzisiaj z powodzeniem współpracuje z takimi klientami jak Stena Line, UPS Logistics, Trefl, Operon czy Lotos. W 2013 założył firmę Quantum Lab Co. z siedzibą w San Francisco i odziałem R&D w Gdańsku, która zajmuje się opracowywaniem technologii pozwalającej mierzyć oraz analizować emocje ludzi w czasie rzeczywistym. W oparciu o te możliwości i konkretne potrzeby biznesowe Quantum Lab Co. buduje produkty dla sektorów badania rynku, analizy danych, telemedycyny oraz edukacji. W pierwszym roku działania, firma kierowana przez Bartosza, zebrała ponad 2.000.000 złotych kapitału, dzięki trzem strategicznym funduszom inwestycyjnym: Black Pearls, Business Angel Seedfund oraz Profound Ventures.


ozorowski maciejMaciej Ozorowski, Dyrektor Zarządzający, PBS

Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Informatyka i Ekonometria. W PBS od 2005 roku. Obecnie kieruje Pionem Badań Rynkowych prowadzącym projekty dla klientów działających m.in. w obszarach finansów, telekomunikacji, energetyki, FMCG oraz innych. Odpowiada za obsługę strategicznych dla firmy klientów. W trakcie dotychczasowej kariery badawczej z powodzeniem realizował liczne projekty w branży telekomunikacyjnej, energetycznej oraz ubezpieczeniowej. Specjalizuje się w badaniach dotyczących profilu produktów i usług telekomunikacyjnych, badaniach cenowych i popytu oraz badaniach segmentacyjnych.


Myśl przewodnia wystąpienia.

Affective Computing - czyli zagadnienie mierzenia emocji to dynamicznie rozwijający się dział informatyki, mający zastosowanie w różnych branżach. Chcielibyśmy pokazać nową dziedzinę która rośnie od kilku lat i otwiera zupełnie nowe możliwości w wielu obszarach: marketingowym, rozrywkowym, społecznym i badawczym. Pokażemy kilka sposobów na mierzenie emocji ludzi, jakie produkty i usługi (w tym badawcze) na tym powstały i omówimy dwa konkretne przypadki użycia: badanie emocji w komunikacji oraz badanie emocji w resturacjach.

Sposób w jaki wnioski z wystąpienia znajdą zastosowanie w codziennej praktyce badawczej i/lub marketingowej

W wystąpieniu przytoczone zostaną praktyczne przykłady wykorzystania algorytmów wspierających procesy docierania do informacji, zarówno w procesach badawczych jak i marketingowych. Z obszarów zastosowania omówimy m.in. wykrywanie emocji przy badaniu komunikacji marketingowej, niedeklaratywny pomiar Customer Experience w czasie rzeczywistym, narzędzia big-data dostępne tu i teraz, oraz metody i przykłady wytresowanych komputerów. Najciekawszym, z perspektywy odbiorców będzie fakt, że przytaczane rozwiązania już działają, są dostępne i wspierają decyzje w obszarze badań i marketingu.

Nowe i oryginalne treści wystąpienia.

Sztuczna inteligencja, informatyka afektywna, uczenie maszynowe oraz inne innowacje wspierające lub w części zastępujące dzisiejsze zadania badacza.

Opis badania, na którym bazuje wystąpienie

2 badania. Pierwsze polegało na zbadaniu 35 reklam technologią mierzenia emocji z ekspresji mimicznych systemem “Ellen”, każda reklama była badana na N=150. Drugie badanie polegało na przeniesieniu tej metody do przestrzeni retail, w jednej z Amerykańskich restauracji, w stanie Utah, gdzie przez 2 tygodnie 4 kamery, jednocześnie mierzyły emocje klientów i obsługi. Badanie miało charakter eksploracyjny, czyli miało pokazać jakie zależności występują między zebranymi danymi i jakie wnioski można z nich wyciągnąć i czy zaobserwowane emocje korelują z jakością obsługi klienta.