Mikrokosmos Youtube-a
Jacek Wasilewski, dr habilitowany, Uniwersytet Warszawski
Medioznawca, zajmuje się perswazyjnością przekazów medialnych, semiotyką i narracją. Autor 3 książek o retoryce w dyskursie publicznym. Analityk przekazów medialnych. Zajmuje się również storytellingiem – był jednym z pierwszych wprowadzających tego typu analizę do instrumentarium badaczy 5 lat temu.
Przemysław Siewior, Starszy badacz, Neuroidea
Jest absolwentem Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował również Metody Ilościowe i Systemy Informatyczne w Szkole Głównej Handlowej. Obecnie pracuje na stanowisku Starszego Badacza w firmie Neuroidea, gdzie odpowiedzialny jest za kwestie merytoryczne, przeprowadzanie i raportowanie badań.
Myśl przewodnia wystąpienia.
Niekonwencjonalne kanały dotarcia do konsumenta mają coraz większe znaczenie. Youtube, Facebook, Twitter - to tylko niektóre platformy wykorzystywane do promocji marek. Na Youtubie – jak w życiu - wszyscy żyją w otoczeniu marek. Niektórzy czynnie angażują się w ich promocje, czerpiąc z tego korzyści finansowe. Inni wykorzystują marki do własnych celów. Również samych Youtuberów można traktować jak marki. Mają oni swoje wizerunki; w oczach konsumentów są oni wiarygodni (lub nie), interesujący (lub nie). Konsumenci chcą z nimi przebywać lub wolą ich unikać. Ze względu na fakt że Youtuberzy mają coraz większy wpływ na podejmowanie decyzji konsumenckich zajęliśmy się tematem promowania przez nich różnych produktów i marek. W naszym wystąpieniu zastanowimy się jak powinien być ulokowany produkt w świecie Youtube. Czy Youtuber powinien się bawić przedmiotem danej marki, czy mówić o nim, czy też ów przedmiot ma po prostu towarzyszyć Youtuberowi?
Sposób w jaki wnioski z wystąpienia znajdą zastosowanie w codziennej praktyce badawczej i/lub marketingowej
Wystąpienie pokazuje w jaki sposób można badać zależności pomiędzy markami (Youtuberem i markami występującymi w jego filmikach). Jakie metody lub połączenia jakich metod dają rezultaty, które można ekstrapolować poza dany kanał/osobę/markę? Wystąpienie eksploruje użyteczność trzech metod badawczych w kontekście badania Youtuba: jakie odpowiedzi mogą nam dać klasyczne badania deklaratywne? Jakie odpowiedzi mogą nam dać badania behawioralne? Jaka jest użyteczność analizy semiotyczno-narracyjnej w tym kontekście? Jakie uzasadnienie ma takie połączenie metod? Wnioski z badania pozwolą na uporządkowanie – weryfikacje lub falsyfikację) obecnie działających mechanizmów prezentacji marek i czy konkluzje dotyczące prezentacji marek w obecności Youtuberów oparte są na właściwych przesłankach, czy może działają inne czynniki niż się przypuszcza? Co zrobić, żeby Youtuber i pozostałe marki mogły pozostawać w symbiozie, a nie pasożytowały na sobie nawzajem?
Nowe i oryginalne treści wystąpienia.
Wystąpienie dotyczy tematu, który nie jest często poruszany w badaniach marketingowych, a który w obliczu migracji młodej widowni z telewizji do YT staje się bardzo ważny. Do tego potrzeba jednak odpowiednich metod badawczych. W wystąpieniu przyjrzymy się użyteczności triangulacji badań deklaratywnych, behawioralnych oraz analizy semiotyczno-narracyjnej w tej dziedzinie. W wystąpieniu zaprezentowane zostaną również zagrożenia przy wchodzeniu w współpracę marek z Youtuberem. Na jakich zasadach dotyczących ekspozycji marki taką współpracę podejmować? Czy lepiej pozostać z boku? Czy pozostawanie z boku w ogóle jest możliwe?
Opis badania, na którym bazuje wystąpienie
Badanie zostało przeprowadzone w Warszawie na osobach oglądających Youtube. Respondenci zapraszani byli do obejrzenia wielu materiałów, w tym filmików znanych Youtuberów. W trakcie oglądania materiałów mierzono ekspresję mimiczną respondentów. Następnie respondenci zapraszani byli na wywiad indywidualny, skupiający się na odbiorze oglądanych materiałów. Wykorzystano schemat wewnątrzgrupowy. Wykorzystane materiały poddano następnie analizie semiotyczno-narracyjnej.