fbpx
 
pracujeby
Pracuję by…
Pierwsze branżowe badanie sensu pracy.
 
Dziękujemy za udział w badaniu
Kiedy po 20 latach CBOS zapytał Polaków co stanowi dla nich o sensie życia, na pracę wskazało tylko 9% (spadek z 19% w 1997 roku). Czy to oznacza, że nie ma sensu szukać sensu w pracy? Wręcz przeciwnie – kiedy go odczuwamy jesteśmy bardziej zmotywowani i zaangażowani, chętniej pomagamy innym współpracownikom oraz lepiej radzimy sobie z różnego rodzaju wyzwaniami zawodowymi. Nic więc dziwnego, że naukowcy nazywają sens pracy nowym „świętym Graalem” zarządzania. Nie tylko ze względu na jego wartość, ale również ze względu na relatywną rzadkość. W globalnym badaniu Kelly Services przeprowadzonym w 2012 roku tylko 49% badanych stwierdziło, że ich praca ma sens. A jak jest w branży badawczej?

Tego nie wiemy – nigdy nie zadaliśmy sobie tego pytania... Teraz kiedy rozpoczynamy badanie sensu pracy w badaniach rynku i opinii, mamy na to wreszcie szasnę! Będziemy pytać nie tylko o sens, ale również o potrzeby, które muszą być zaspokojone by sens pracy odczuć i to czy sens pracy jest powiązany z satysfakcją z pracy. A nie zawsze jest – np. w USA pielęgniarki mają wysokie poczucie sensu, ale niskie poczucie satysfakcji. Gdyby zadać pytanie o sens i satysfakcję polskim pielęgniarkom, pewnie wyniki nie różniłyby się specjalnie. Póki co możemy tylko gdybać, ponieważ w Polsce jeszcze żadna branża ani zawód takiego badania nie przeprowadziły. Dlatego to, co zrobimy będzie pierwsze nie tylko dla nas, ale i prekursorskie dla całej Polski!

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w badaniu. Analizujemy dane, a wnioski przedstawimy podczas tegorocznego Kongresu. Do zobaczenia 24 i 25 października.
postrer1