Newsletter PTBRiO nr 76

Pływy koniunktury a wiatr zmian

Chyba każdy już widział komunikat OFBOR za 2014 rok. Znowu spadło.  Zaraz wzrośnie (?). Znowu szereg komentarzy, utyskiwania, prognozy, mikro i makro refleksje.  Jako, że od jakiegoś czasu spoglądam na polski rynek badań z lekkiego dystansu, to i mi nasuwa się parę przemyśleń.

Niektórych to może zdziwi (choć wątpię), ale. naprawdę nie jesteśmy wyjątkowi. Branża badawcza jest w trybie permanentnej redefinicji. Wszyscy zastanawiają się co będzie dalej i jak pozostać na fali w tej burzy zmian. Niektórym idzie łatwiej, innym mniej. Jednakże, koleiny przyzwyczajeń czy łatwych rozwiązań odchodzą powoli (coraz szybciej!) w niepamięć. Online bierze (prawie) wszystko. Wszędzie narzeka się też na rynek, konkurencję kosztową, działy zakupów, globalizację i offshoring. Te trendy są wszechobecne. Tyle w temacie. Pomimo tych zmian i ogólnej niepewności, są jednak ziarna optymizmu. Dobry badacz jest wciąż w cenie. Zmiany strukturalne nie umniejszają wartości doradztwa i partnerstwa. Wręcz przeciwnie. Im więcej danych, tym więcej pytań i potrzeby zrozumienia.

Polski rynek też jest wyjątkowy. To, co jest odbierane jako oczywisty status quo, czyli obieg wiedzy, inicjatywy środowiskowe czy szeroko pojęta transparentność, dla wielu krajów jest niedoścignionym benchmarkiem. Wyróżniają również ludzie. Jakikolwiek syndrom niższości - jest naprawdę nieuzasadniony. Polscy badacze, ich wiedza czy zaangażowanie naprawdę nie odstają. Chyba, że na plus. I to nie są słowa otuchy...

Wydaje, się że kryzys jest wpisany w genotyp badań z definicji.  Można wygłaszać androny, że złoty wiek obfitości już minął (dla każdego pewnie kiedy indziej) czy, że łaska koniunktury na pstrym koniu jedzie. Nie ma co jednak narzekać. Będzie po prostu inaczej. Bo już jest.

Sławek Wilski
do 2013 w TNS Polska,
od ponad 2 lat bada rynek w Azji Południowo-Wschodniej.