# niekonwencjonalnie , # fabuła w ankiecie, # świeże spojrzenie, # bez rutyny, # świeże spojrzenie, # eksperyment # młodzi konsumenci, # komiks
Piątek, godz. 10.00, sesja VI, sale D+E+F
Od Tintina przez Thorgala do badania marketingowego. O badaniu w formie komiksu oraz innych niestandardowych pomysłach na ankietowanie.
Krótki opis idei wystąpienia:
W trakcie wystąpienia opowiem historię nietypowego projektu badawczego, w którym stanęliśmy przed koniecznością dopasowania narzędzi badawczych do możliwości poznawczych oraz preferencji i przyzwyczajeń estetycznych szczególnej grupy ludzi: nastolatków. Tradycyjny kwestionariusz w formie pytań i kafeterii wydawał nam się od początku bardzo złym pomysłem. Ani to ładne, ani ciekawe… Podczas rozmów z Klientem pojawiła się idea stworzenia kwestionariusza w formie nielinearnej historii, zaprezentowanej w formie komiksu. Fajny pomysł, tylko jak to zrobić? Jak pokonać drogę od banalnego pytania o świadomość marek do pasjonującej fabuły komiksowej? Jak to zrobiliśmy, co było trudne i jak to się skończyło, opowiem podczas wystąpienia. Podzielę się też innymi przykładami i pomysłami na nietypowe formy prowadzenia badań ilościowych.Plan wystąpienia w najważniejszych punktach:
- tło: jaka była grupa docelowa i jakie to miało konsekwencje
- realizacja: jak stworzyliśmy komiks i dlaczego było to dość trudne
- czego się dowidzieliśmy: o badanych i nas samych, badaczach
- jak jeszcze można badać nietypowo i dlaczego warto to robić?
Opis korzyści (możliwości wykorzystania wiedzy), jakie osiągną uczestnicy Kongresu po wysłuchaniu wystąpienia:
- Otwarcie na nieszablonowe podejście w zbieraniu informacji
- Dostarczenie informacji o trudnościach i szansach jakie rodzi niestandardowe podejście
- Inspiracja innymi pomysłami ze świata
Tomasz
Dulinicz
właściciel
Smartscope
Dulinicz
właściciel
Smartscope
Praktyk badań marketingowych. Od 1999 roku zajmuje się realizacją ilościowych i jakościowych projektów badawczych. Najczęściej pracuje dla branży telekomunikacyjnej, finansowej, dóbr trwałych oraz instytucji kultury. W przeszłości związany z agencjami badań rynku (Ipsos, Millward Brown, 4P research mix) oraz mediowymi (OMD Polska). Od 2013 roku prowadzi własną agencję badań rynku: Smartscope.
Obszary badawcze:
konsulting badawczy, marka (strategia, pozycjonowanie, komunikacja)Charakter badania:
ilościowe, jakościoweMetody badawcze:
CAWI, desk research, etnografia, FGI, IDI, inne, obserwacja uczestnicząca lub nieuczestnicząca, wywiady w miejscach publicznych (na ulicy, przystanku, itp)Branże badawcze:
media elektroniczne (TV, radio, telewizja kablowa), pozostałe rodzaje usług