# paradygmat, # strategia marki, # marka, # metody badania wizerunku

Czwartek, godz. 15.30, sesja IV, sale A+B+C

Lepiej budować marki wyraziste a nie wyróżnialne. Skoro marki to twór kulturowy dlaczego nie uwzględniamy tego w badaniach konsumenckich?

Krótki opis idei wystąpienia:

Zmienia się paradygmat myślenia o budowaniu marek. W dzisiejszych czasach budowanie przewag konkurencyjnych w oparciu o wyróżnialność wizerunkową jest trudne i wątpliwe z punktu widzenia efektywności prowadzonych działań marketingowych. Istotniejsze staje się myślenie w kategoriach atrakcyjności i spójności kulturowej danej marki. Zwyczajnie konsumenci wolą ciekawe i intrygujące pomysły na marki, niż myślenie w kategoriach przewag na jakimś wymiarze wizerunkowym. Praktyka pokazuje, że lepiej jest posiadać markę ”fajną”, niż jakoś wyjątkowo inną. To oznacza, że elementem marki jest jej potencjał kulturowy i możliwość funkcjonowania jako kulturowy punkt odniesienia. Marka staje więc na pozycji celebryty. W ten sposób liczy się atrakcyjność rozumiana jako spójność narracji, jej historia, napięcia kulturowe, w które się marka wpisuje. Tymczasem w badaniach rynku wciąż badamy osobowości lub arbitralnie wybrane wymiary wizerunkowe, a nie wyznaczniki atrakcyjności kulturowej.

Plan wystąpienia w najważniejszych punktach:

  1. Znaczne ograniczenia jeśli chodzi o możliwości budowania długookresowej wyróżnialności wizerunkowej w dzisiejszej rzeczywistości rynkowej (komodyzacja, clutter etc.)
  2. Zmiana paradygmatu myślenia o markach – wyróżnialność vs. wyraźność.
  3. Kryteria atrakcyjności kulturowej marki.
  4. Aktualność marki a kulturowe napięcia. Środki wyrazu marki a jej powinowactwa z odbiorem sztuki.
  5. Ocena atrakcyjności kulturowej a metodologia badań marek. Nieodkryte pola.
  6. Przykłady.

Opis korzyści (możliwości wykorzystania wiedzy), jakie osiągną uczestnicy Kongresu po wysłuchaniu wystąpienia:

Zwrócenie uwagi na ograniczenia związane z budowanie wyróżnialności wizerunkowej marek. Przemyślenie metod badania wizerunku marek. Zwrócenie uwagi na potencjały marek dotychczas niewidoczne w badaniach marketingowych
Jacek
Wasilewski


Wykładowca
Narrative Impact, UW

Wykładowca uniwersytecki, dr hab., zajmuje się narracjami w kulturze. Prowadzi warsztaty i szkolenia z metod storytellingowych. Autor książek Prowadzeni słowami oraz Opowieści o Polsce. Retoryka narracji. Twórca firmy Narrative Impact zajmującej się badaniami spójności narracyjnej.

Tomasz
Bartnik


partner, strategia
011E One Eleven

Partner w pracowni koncepcyjnej ONE ELEVEN. Na co dzień zajmuje się strategią. Związany z marketingiem koncepcyjnym od ponad 17-tu lat. Wykłada. Publikuje. Juror konkursów branżowych (tj. Effie, Innovation ad etc.). Blisko współpracuje z SKM SAR.

 

Kontakt

Na zlecenie Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii i Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku obsługę XVII Kongresu zapewnia firma ORA&Funksters Wszelkie pytania, wątpliwości i uwagi dotyczące Kongresu prosimy kierować na adres: Biuro Organizacji Kongresu Badaczy Rynku i Opinii ul. Szarotki 11, 02-609 Warszawa tel. (22) 649 97 74 lub 511 117 221, e-mail: kongres@ptbrio.pl
 

Partnerzy:

marketingprzykawie3 nowymarketingGazeta logo socialpress zzinteria

Ważne: strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej.