Czwartek, godz. 10.15, sesja plenarna

Miasto Archipelag - opowieść na styku

Krótki opis idei wystąpienia:

Miasto Archipelag to pierwszy w Polsce projekt dokumentalny łączący tak wiele form narracyjnych. Jego tematem jest 31 średnich polskich miast, które w wyniku reformy administracyjnej 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Przedsięwzięcie składa się nie tylko z autorskiego bloga Filipa Springera, który przez pięć miesięcy podróżował przez Polskę - od Koszalina do Krosna i od Suwałk po Wałbrzych. To także reporterska książka wieńcząca cały projekt (premiera 17 września), przewodnik turystyczny Ogarnij Miasto Archipelag oraz dziesiątki publikacji prasowych w Tygodniku Polityka, Gazecie Wyborczej, portalu gazeta.pl, miesięczniku „Podróże”. Ich autorami są korespondenci projektu - mieszkańcy miast objętych całym przedsięwzięciem, którzy opowiadają o życiu w nich ze swojej perspektywy. Miasto Archipelag to także dziennikarski magazyn na platformie Flipboard, oraz cykl działań angażujących mieszkańców na Facebooku i Instagramie. To w końcu społeczność zaangażowana w zadniedbane zagadnienie deglomeracji Polski łącząca specjalistów i badaczy zajmujących się tym zagadnieniem oraz szereg działań badawczych związanych z wykorzystaniem nowych mediów i portali społecznościowych w kreowaniu narracji dokumentalnych.

Obraz Polski mniejszych miast wyłaniający się z Miasta Archipelagu ma wiele odcieni i powstaje na styku wszystkich zaangażowanych w projekt form narracji. Jest sumą obrazów stworzonych przez wszystkich uczestników i obserwatorów projektu. To obraz niejednorodny, łączący często skrajne punkty widzenia i różne perspektywy. Jest to jednocześnie dzieło otwarte - każdy może się do niego dopisać.

Filip
Springer



Filip Springer (ur. 1982) — reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Jego reporterski debiut – książka Miedzianka. Historia znikania – znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jest także finalistą Nagrody Literackiej Nike 2012 i laureatem trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego. 13 pięter to jego czwarta książka. Wcześniej ukazały się: Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u, Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni i Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach. W 2016 roku książka 13 pięter otrzymała nagrodę Śląski Wawrzyn Literacki 2015.

Więcej na www.miastoarchipelag.pl

 

Kontakt

Na zlecenie Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii i Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku obsługę XVII Kongresu zapewnia firma ORA&Funksters Wszelkie pytania, wątpliwości i uwagi dotyczące Kongresu prosimy kierować na adres: Biuro Organizacji Kongresu Badaczy Rynku i Opinii ul. Szarotki 11, 02-609 Warszawa tel. (22) 649 97 74 lub 511 117 221, e-mail: kongres@ptbrio.pl
 

Partnerzy:

marketingprzykawie3 nowymarketingGazeta logo socialpress zzinteria

Ważne: strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej.