# młodzi Polacy, # insight, # zamknięte grupy, # Facebook, # pokolenie Z, # netnografia

Czwartek, godz. 14.00, sesja III, Congres Hall

Storyofmajlajf poznasz tylko na grupie

Krótki opis idei wystąpienia:

Coraz częściej w mediach pojawiają się sensacyjne reportaże, których autorzy przekonują, że hejt i agresja są codzienną rozrywką nastolatków na Facebooku. ”Ciemna piwnica dla dzieci w sieci” grzmi Newsweek, ”hejt, który niszczy życie” wtóruje TVN. Materiały szokują i zaskakują, bo przecież wszyscy mamy profile na fejsie i wydaje nam się, że jesteśmy na bieżąco. Całe spektrum zjawisk i insightów pozostaje jednak poza naszym zasięgiem. Kryją się w zamkniętych facebookowych grupach, o których istnieniu trzeba się dowiedzieć, a o członkostwo prosić admina. Poza naszym wzrokiem, poza algorytmami Facebooka oraz - zła wiadomość dla badaczy i marketerów - poza zasięgiem wszystkich narzędzi do social listeningu. To właśnie tam Polacy rozmawiają na intymne tematy, szukają rozwiązań swoich problemów, handlują towarami z zagranicy, dzielą się specjalistyczną wiedzą. To właśnie tam samoorganizuje się KOD. Dla młodych wreszcie, zamknięte grupy facebookowe takie jak Storyofmylife (26 tys. członków), Uczuciopedia (20 tys. członków) czy Hajsownicy Gimpera (200 tys. członków) to wręcz medium pokoleniowe. Codziennie wymieniają się w nich tysiącami postów i komentarzy walcząc o wzajemną ”atencję”. W naszym wystąpieniu opowiemy o tym jak wykorzystać zamknięte grupy w codziennej praktyce badacza. Przedstawimy wnioski z netnograficznego projektu badawczego obejmującego cztery popularne zamknięte grupy facebookowe. Zaprezentujemy przykłady znalezionych w nich insightów konsumenckich z kategorii wybranej przez uczestników Kongresu.

Plan wystąpienia w najważniejszych punktach:

  1. Zamknięte grupy na Facebooku: czym są? jak działają? dlaczego poza zasięgiem?
  2. Typologia grup na Facebooku: od KOD-u do Polish Bambino Queens
  3. Lurkowanie nie takie proste: metodologia i opis projektu badawczego
  4. Wnioski z badania: czym dla pokolenia Z są grupy facebookowe?
  5. Przedstawienie insightów konsumenckich z kategorii wybranej przez uczestników Kongresu
  6. Podsumowanie

Opis korzyści (możliwości wykorzystania wiedzy), jakie osiągną uczestnicy Kongresu po wysłuchaniu wystąpienia:

Główne korzyści dla uczestników dotyczą nowego obszaru badań (zamknięte grupy facebookowe) oraz grupy docelowej (pokolenie Z).
  1. Wystąpienie przybliży słuchaczom charakterystykę młodych konsumentów i ich zachowań w portalach społecznościowych.
  2. Wyjaśni w jaki sposób wykorzystać w codziennej praktyce badawczej zamknięte grupy na Facebooku.
  3. Podczas wystąpienia zaprezentujemy istotne insighty dla kategorii, którą w głosowaniu wybiorą uczestnicy Kongresu.
  4. Dodatkowo rozszyfrujemy znaczenie pojęć, takich jak ‘truskawkowy wodospad’, ‘toja’ czy ‘loszka lvl 13’.

Opis projektu badawczego:

Projekt badawczy, którego podsumowaniem jest wystąpienie, składał się z dwóch integralnych części:
  1. badania netnograficznego najpopularniejszych zamkniętych facebookowych grup skupiających przedstawicieli pokolenia Z, które posłużyło nam, by zdobyć wiedzę o młodych Polakach (zainteresowania, zachowania, postawy)
  2. pogłębionych wywiadów (przez internet oraz face to face) z członkami analizowanych grup, których celem było pogłębienie badań netnograficznych (o wiedzę o motywacjach i poglądach).
protasiuk Anna
Rzeźnik


strateg
CPC/KRÓLICZA NORA

W zespole CPC zajmuje się strategią marki i dostarcza insighty o świecie młodych. Laureatka III edycji konkursu zbadaj.to, matka projektu y+10 przedstawionego na XV Kongresie Badaczy Rynku i Opinii. Z wykształcenia socjolog i medioznawca. Z zamiłowania internautka.

Maciej
Kosiorek


strateg
VML / KRÓLICZA NORA

Studiował projektowanie komunikacji. Od 3 lat związany z branżą reklamową. Na co dzień zajmuje się strategią marek w sieci..

Obszary badawcze:

insighty konsumenckie, marka (strategia, pozycjonowanie, komunikacja), media, social media, social media, U&A (potrzeby, motywacje, segmentacje, lifestyle)

Charakter badania:

jakośoiowe

Metody badawcze:

etnografia online, IDI, IDI realizowane on-line

Branże badawcze:

firmy internetowe, portale, e-commerce, inne typy podmiotów, kosmetyki / higiena – produkcja FMCG, media elektroniczne (TV, radio, telewizja kablowa), szkolnictwo wszystkich szczebli, żywność – produkcja FMCG /div>

 

Kontakt

Na zlecenie Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii i Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku obsługę XVII Kongresu zapewnia firma ORA&Funksters Wszelkie pytania, wątpliwości i uwagi dotyczące Kongresu prosimy kierować na adres: Biuro Organizacji Kongresu Badaczy Rynku i Opinii ul. Szarotki 11, 02-609 Warszawa tel. (22) 649 97 74 lub 511 117 221, e-mail: kongres@ptbrio.pl
 

Partnerzy:

marketingprzykawie3 nowymarketingGazeta logo socialpress zzinteria

Ważne: strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej.