O projekcie

Źródła Wiedzy to pierwszy w Polsce kompleksowy, niekomercyjny projekt badawczy, który ma na celu poznanie źródeł wiedzy, na podstawie których podejmowane są decyzje konsumenckie, obywatelskie i biznesowe. Jego inicjatorami są Organizacja Firm Badania Opinii i Rynku oraz Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii – dwie niezależne organizacje pozarządowe skupiające firmy i osoby zaangażowane w pozyskiwanie informacji rynkowych i społecznych.

Partnerami projektu są Harvard Bussines Review Polska oraz Konfederacja Lewiatan

organizatorzy:
partnerzy:
poweredy by:

Raport

Rezultatem projektu badawczego Źródła Wiedzy jest raport pokazujący przesłanki, na podstawie których podejmowane są decyzje konsumenckie, obywatelskie i biznesowe. Opracowanie składa się z części poświęconej decyzjom obywateli i konsumentów oraz części dot. źródeł wiedzy, będących podstawą ważnych decyzji podejmowanych przez przedsiębiorstwa.  

Pobierz podsumowanie raportu:

Rada Badania

Anna Karczmarczuk
Czołonek Zarządu OFBOR
Ipsos

Urodzona w 1973 roku, absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Z branżą badawczą związana od 1993 roku, zdobywała doświadczenie zarówno po stronie agencji badawczej (CASE, TNS OBOP, TNS Polska), jak i po stronie Klienta (PTC Era). Najbliższe jej zawodowemu sercu jest badawcze wsparcie dla rozwoju marek. Należy do PTBRiO i ESOMARu. Miłośniczka koni, w wolnym czasie towarzysząca dorastającej córce w wyczynowym uprawianiu jeździectwa.
Adam Polasz
Członek Zarządu PTBRiO
ONE ELEVEN

Badacz z wykształcenia, zawodu i zamiłowania. Od 2013 r. odpowiada za badania i analizy rynkowe w pracowni koncepcyjnej ONE ELEVEN. Wcześniej przez ponad 10 lat pracował po stronie Klienta: jako Insights Manager w Kompanii Piwowarskiej (Lech), wcześniej jako Główny Specjalista ds. Badań Rynku w Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era, Tak Tak, Heyah). Ma spore doświadczenie w zakresie dostępnych metodologii badań reklamy (pretesty, ewaluacja, tracking), jest autorem licznych wystąpień konferencyjnych, szkoleń i wykładów z zakresu efektywności komunikacji (m.in. w Szkole Strategii Marki SAR, Szkole Badań Rynku PTBRiO, na Studiach Podyplomowych Psychologii Reklamy UW, Podyplomowych Studiach Reklamy SGH). Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii.
Mikołaj Cześnik
Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych
Uniwersytet SWPS

Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych SWPS interesuje się tym, jak ludzie zachowują się w świecie polityki. Zajmuje się badaniami wyborczymi.

Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu badań nad polityką i demokracją. W pracy wykładowcy akademickiego najbardziej ceni dyskusje ze studentami, często intelektualnie pobudzające i będące źródłem cennej inspiracji.

Prywatnie lubi jeździć konno.

Tomasz Dulinicz
Smartscope

Praktyk badań marketingowych. Od 1999 roku zajmuje się realizacją ilościowych i jakościowych projektów badawczych. Najczęściej pracuje dla branży telekomunikacyjnej, finansowej, dóbr trwałych oraz instytucji kultury. W przeszłości związany z agencjami badań rynku (Ipsos, Millward Brown, 4P research mix) oraz mediowymi (OMD Polska). Od 2013 roku prowadzi własną agencję badań rynku: Smartscope.
Radosław Kucko
Interia

Urodził się w1973 roku w Braniewie. Jest absolwentem Statystyki i Ekonometrii na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych: Badania Rynku, zrealizowanych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od początku pracy zawodowej zajmował się analizą i badaniem rynku. Pierwsze 3 lata kierował zespołem analityków w PBS Sopot, gdzie między innymi budował, a następnie prowadził jedną z pierwszych pracowni badań telefonicznych (CATI) w Polsce.

Przez 9 lat związany był z Grupą Onet.pl S.A., gdzie pełnił funkcję Dyrektora ds. Badań i Analiz. Kierował także działami: Produktu Reklamowego, Hostingu, a także Biurem Obsługi Klienta oraz Biurem Obsługi Transakcji. Należał do Rady Programowej Onet.pl, był także jednym z Dyrektorów Strategicznych Grupy ITI.

Od 2001 był Członkiem Rady Nadzorczej spółki Polskie Badania Internetu sp. z o.o., a od 2004 roku także Członkiem Rady Badania Megapanel PBI/Gemius.

W Interii od 2009 roku, gdzie na stanowisku Członka Zarządu kieruje działami: Badań i Analiz, Komunikacji oraz Społeczności.

Zapalony motocyklista, poza tym interesuje się wszystkim, co ma silnik. Żonaty, ma dwie córki i syna.

Jan Zając
Sotrender

Badacz i psycholog. Współzałożyciel i prezes Sotrendera, firmy badawczej specjalizującej sie w social media i tworzeniu własnych narzędzi do ich badania. Adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent SGH i UW, stypendysta Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie oraz Uniwersytetu w Leuven. Autor wielu publikacji nt. psychologii Internetu i prowadzenia badan online. Częsty mówca na konferencjach branżowych. Wykładowca na studiach magisterskich i podyplomowych z zakresu marketingu internetowego oraz badan społecznych i marketingowych. Zna 6 języków, odwiedził 40 krajów – w większości na rowerze.
Agata Wiszniewska
EEI

Psycholog i socjolog. Po kilkuletnim epizodzie pracy naukowej w PAN zajęła się badaniami rynku. Od 18 lat jest współwłaścicielem EEI Market Research i od takiego samego czasu prowadzi jakościowe projekty badawcze dla  dużych korporacji. Nie potrafi podać liczby przeprowadzonych projektów, ani ilości kategorii produktowych, które poznała w tym czasie. Rynek interesuje ją jako zjawisko społeczne, na którym toczy się gra interesów i emocji. Jeśli ma wybór, woli realizować  trudne i złożone projekty badawcze, w których przyjemnością jest odkrywanie nowych perspektyw.
Arkadiusz Wódkowski
ABM

W  badaniach rynku od 1990 roku; obecnie jest prezesem zarządu AMPS, firmy zajmującej się wyłącznie pomiarami Mystery Shopper. Prowadzi szkolenia w zakresie badań marketingowych w The Chartered Institute of Marketing przy Questus; jest autorem skryptu "Marketing usług"; autor rozdziału "Mystery Shopping - badanie jakości usług"  w podręczniku "Badania marketingowe". W latach 2008-2012 prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii; rocznik 1969; żona Eliza, córki: Weronika i Wanda; hobby: koszykówka, brydż, sport na żywo, teatr, podróże nie tylko sportowe i kulinarne.
Rafał Zacłona
Harvard Business Review Polska

Absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie - kierunek Socjologia. Główny obszar zainteresowań naukowych oraz badawczych to socjologia pracy i organizacji. Doświadczenie zawodowe zdobywał w GfK Polonia, Instytucie Nauk Społeczno-Ekonomicznych w Łodzi, magazynie THINKTANK, Leanpassion oraz Centrum Stosunków Międzynarodowych. Obecnie Research and Loyalty Team Manager w Harvard Business Review Polska / Ican institute. Specjalizuje się w badaniach B2B, odpowiedzialny za konsultacje i wdrażanie projektów z zakresu efektywności i strategii organizacji, zaangażowania pracowników, satysfakcji i lojalności klientów.