Piątek, godz. 10.00, sesja VII, sale A+B+C
Homo AliExpress. Kim jest smart shopper magiczny?
Krótki opis idei wystąpienia:
AliExpress, czyli największy chiński sklep internetowy dostępny w Europie, do Polski przychodzi z hasłem „Mądrzejsze zakupy, lepsze życie!” („Smarter Shopping, Better Living!”). Wydaje się, że bogata oferta supertanich przedmiotów z praktycznie każdej kategorii produktowej powinna zdemokratyzować w Polsce zjawisko on-line’owego smart-shoppingu. Gdy jednak przyjrzymy się potężnym społecznościom konsumentów AliExpressu (skupionym w facebookowych grupach sięgających nawet ponad 300 tysięcy użytkowników jak np. grupa AliExpress Polska) zobaczymy, że to, co się tam dzieje, znacząco odbiega od modelowego opisu „smart-shoppingu”.
"Konsumencki spryt" nabiera zupełnie nowych znaczeń, gdy zamawiamy z Chin przysłowiowego "kota w worku". Gdy nie mamy pewności, kiedy i w jakim stanie dotrze do nas produkt, radykalnie zmienia się charakter naszego konsumenckiego zadowolenia z zakupu. Gdy w zalewie ofert i fałszywych rekomendacji próbujemy znaleźć konkretną zachciankę, szukamy społeczności, jakie będą dla nas gwarantem wiedzy o najlepszych „cebulach” (korzystnych dealach) oraz źródłem informacji o sprawdzonych sprzedawcach, czyli tych, których towary jednak w końcu docierają do celu.
Opowiemy o tym jak e-commercowy gigant wygrywa nie tylko niskimi cenami i perfekcyjnie zaprojektowanym doświadczeniem konsumenckim, ale:
- siłą prężnej społeczności, która radzi jak najlepiej oszukać system,
- zaspokojeniem pierwotnej potrzeby buszowania i szperania,
- "magią niepewności" 6-tygodniowego oczekiwania na dostawę.
Wśród aliexpressowych społeczności odnaleźliśmy typowe plemienne myślenie magiczne, ciekawe rytuały i całkiem skomplikowany system wierzeń, który z racjonalnością, nawet pozorną, ma niewiele wspólnego. Zamiast zostawić ich badanie antropologom, chcemy wspólnie zastanowić się, jakie ma to konsekwencje dla marek na rynku e-commerce, ewolucji zwyczajów zakupowych Polaków oraz nowych, wyłaniających się modeli konsumentów.
Plan wystąpienia w najważniejszych punktach:
- AliExpress w Polsce - krótka historia.
- Społeczności konsumentów AliExpress on-line.
a. Czym się zajmują?
b. Co je charakteryzuje?
c. Jak są liczne?
d. Co je różni od innych społeczności konsumentów? - Od smart-shoppera do Homo AliExpress, czyli o ewolucji polskiego konsumenta e-commerce.
- Podsumowanie najważniejszych insightów konsumenckich.
a. Magia niepewności - czyli jak konsumenci radzą sobie z "dzikim charakterem" zakupów z Chin.
b. Plemienna racjonalność - czyli jak nowoczesna platforma zakupowa buduje wokół siebie niemal "bazarową" społeczność.
c. "Logowanie" produktów - o statusie oryginału oraz funkcji, jaką w konsumenckiej codzienności faktycznie spełnia marka.
d. Dlaczego szperanie i buszowanie jest ciekawsze niż samo kupowanie, a może nawet i lepsze niż to, co kupiliśmy?
Opis korzyści (możliwości wykorzystania wiedzy), jakie osiągną uczestnicy Kongresu po wysłuchaniu wystąpienia:
Uczestnicy Kongresu poznają:- insighty o nowych zachowaniach konsumenckich w zakupach on-line,
- etapy i punkty zwrotne customer journey nowego typu,
- nowe terminy i pojęcia takie jak "cebula deal", "logowanie".
- jak wykorzystywać społecznościowy kontekst e-zakupów,
- jak należy organizować i komunikować promocje dla nowego typu konsumenta,
- czy jest coś, czego na AliExpress nie da się dostać.
Kosiorek
Strategic Planner
VML Poland/Królicza Nora
Studiował projektowanie komunikacji. Od 4 lat związany z branżą reklamową. Na co dzień zajmuje się strategią marek w sieci.
Pawiński
strateg/wykładowca
Cięty Język/Uniwersytet Wrocławski
Socjolog specjalizujący się w metodologii badań jakościowych oraz społecznej konstrukcji Internetu. Równolegle do prowadzonych zajęć na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie SWPS pełni funkcję badacza, konsultanta i stratega marketingowego, obecnie we wrocławskiej agencji Cięty Język.
Obszary badawcze:
insighty konsumenckie, marka (strategia, pozycjonowanie, komunikacja), proces decyzyjny, retail (sprzedaż, dystrybucja), retail (sprzedaż, dystrybucja), social media, U&A (potrzeby, motywacje, segmentacje, lifestyle),Charakter badania:
jakościoweMetody badawcze:
Bulletin Board Discussion, desk research, etnografia online, IDI, IDI realizowane on-lineBranże badawcze:
firmy internetowe, portale, e-commerce, handel hurtowy i detaliczny, kosmetyki / higiena – produkcja FMCG, pozostałe sektory przemysłu (chemiczny, tekstylia, etc.), produkcja towarów trwałego użytku (domowych)