Czwartek, godz. 16.30, sesja I, sale D+E+F
Nie zapomnij słuchać. Jak Sztuczna Inteligencja może Ci w tym pomóc.
Krótki opis idei wystąpienia:
Celem tej prezentacji jest zademonstrowanie, jak w obszarze badań marketingowych można wykorzystywać dane pochodzące z monitorowania Internetu i mediów społecznościowych oraz jak integrować takie dane z „klasycznymi” metodami. Obecnie technologia rozwija się szybciej, niż kiedykolwiek, ważne jest zatem, żeby branża badawcza była na bieżąco i aktywnie podążała za zmianami. Media społecznościowe stają się coraz ważniejszą częścią codziennego życia, stawiając przed badaczami nowe wyzwania i możliwości. Jeszcze niedawno, stwierdzenie, że chciałoby się wiedzieć wszystko, co ludzie mówią w Internecie wydawało się czysto życzeniowym myśleniem. Dzięki wprowadzeniu metod bazujących na sztucznej inteligencji stało się jednak rzeczywistością.
Monitorowanie internetu i mediów społecznościowych to cały czas jeszcze stosunkowo nowa dziedzina w obszarze badań marketingowych. Być może potrzebne jest więcej obrazowych przykładów, ilustrujących, jak „tradycyjne” dane (min. dane kwestionariuszowe i sprzedażowe) mogą być integrowane z komunikacją dotyczącą marki, odbywającą się w sieci. DigitalMR wraz z firmą Nielsen przeprowadziły pilotażowy projekt mający na celu zilustrowanie jak integracja danych może wspomóc firmy w zdobywaniu wiedzy o konsumencie, jego potrzebach i przekonaniach.
W związku z tym, że wartość „klasycznych” metod pomiarowych jest znana badaczom, niniejsza prezentacja skupi się na tym, jak monitorowanie Internetu i mediów społecznościowych może uzupełnić standardowo podejmowane działania badawcze i zwiększyć wartość otrzymywanych wyników. Monitorowanie komunikacji w sieci może mieć znacznie szersze zastosowanie, niż tylko w obszarze PR do zarządzania sytuacjami kryzysowymi i do obsługi klienta. Główne obszary naszych badań to: analityka tekstowa, przetwarzanie języków naturalnych, analiza sentymentu i semantyki, wykrywanie emocji oraz automatyczne rozpoznawanie obrazów, w tym także logotypów.
Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, a konkretnie Machine Learning oraz lingwistyki komputerowej możliwe jest przeprowadzanie powyższych typów analiz z dużą dokładnością, na milionach online’owych postów lub na każdym innym nieustrukturalizowanym tekście, uzyskując w ten sposób dostęp do wiedzy, która jeszcze niedawno, nie była w zasięgu badaczy.
Metody te można zastosować do każdej marki, tematu, kraju lub języka. Celem naszego projektu jest zilustrowanie w jaki sposób można je także integrować z tradycyjnymi metodami badawczymi.
Plan wystąpienia w punktach:
- Czym jest monitorowanie internetu i mediów społecznościowych
- Jak radzić sobie z szumem
- Wykorzystanie sztucznej inteligencji do generowania insightów
- Integracja wyników monitoringu z badaniami kwestionariuszowymi i danymi sprzedażowymi
- Przykłady badań realizowanych w ramach projektu eksploracyjnego dedykowanego integracji danych z różnych źródeł.
Opis korzyści (możliwości wykorzystania wiedzy), jakie osiągną uczestnicy Kongresu po wysłuchaniu wystąpienia:
W trakcie wystąpienia słuchacze dowiedzą się:- Jakie informacje można uzyskać korzystając z monitoringu komunikacji w sieci
- Jakie kryteria są kluczowe, żeby dane te miały zastosowanie w badaniach marketingowych i jak mogą wspierać generowanie insightów.
- Jak można integrować dane pochodzące z monitorowania MS z danymi pochodzącymi z innych źródeł (trackingi, dane sprzedażowe).
Opis projektu badawczego:
W projekcie wykorzystano 3 źródła danych pochodzących z tego samego okresu – 6 miesięcy 2016 roku:- Dane kwestionariuszowe: tracking pozycji marki (Nielsen)
- Dane sprzedażowe (Nielsen)
- Dane pochodzące z monitorowania Internetu i mediów społecznościowych (DigitalMR)
Reykowska
Senior Research Manager
DigitalMR
Psycholog z ponad 10-cio letnim doświadczeniem w badaniach marketingowych. Wcześniej dyrektor badań w domu mediowym Universal McCann i dyrektor działu Research & Development agencji badawczej LABoratory & Co. Odpowiedzialna za rozwijanie metodologii, tworzenie zaawansowanych planów badawczych oraz współpracę z kluczowymi klientami, w zakresie szczegółowej analizy ich potrzeb.
Specjalizuje się w badaniach ilościowych, takich jak analiza pozycji i wizerunku marki, efektywności komunikacji, badania efektywności mediów i różnych formatów reklamowych. Najchętniej realizuje projekty badawcze bazujące na planach eksperymentalnych, wykorzystujące różne metodologie pomiaru, w tym także metody pomiaru niedeklaratywnego. Zrealizowała ponad 20 projektów badawczych dla klientów z różnych sektorów rynkowych (FMCG, finanse, telekomy, sieci handlowe, media). Wybrani klienci: Discovery, Polsat, Johnson&Johnson, Citibank, PepsciCo, Starcom, Carlsberg, Mars, Orange, Bols.
Kluczowe osiągnięcia:
- Zaangażowana w rozwój pierwszych w Polsce badań neuromarketingowych.
- Brała udział w procesie nawiązywania stałej współpracy badawczej z agencjami działającymi na rynkach zagranicznych (Wielka Brytania, Czechy, Rumunia), w zakresie korzystania przez nie z metodologii badań biometrycznych. Odpowiedzialna za merytoryczną część procesu.
- Odpowiedzialna za wdrożenie sieciowej metodologii badań na rynki Europy Wschodniej i Centralnej oraz tworzenie centrum wsparcia badawczego dla tych rynków.
- Uczestniczka i prelegentka wielu konferencji zarówno naukowych (np. ICORIA, NeuroPsychoEconomics), jak i branżowych (ESOMAR, PTBRiO, Neuroconnections itp.).
Obszary badawcze:
insighty konsumenckie, marka (strategia, pozycjonowanie, komunikacja), media, social mediaCharakter badania:
ilościoweMetody badawcze:
ilościowe - ogólnie, inneBranże badawcze:
napoje – produkcja FMCG, słodycze – produkcja FMCG, żywność – produkcja FMCG